VASPER30 Knee High Boot in Offwhite
HomeStore
Select Size
Select Colour
-70%
The Story
Details
- Heel measures approximately 30 mm
- Leather upper
- Leather lining
- Padded leather sock lining
- Non-leather sole
- Made in China
Fit & Care
True to size. Product measurements are based on a size 37. The shaft measures approximately 380 mm.
Boot Calf Circumference:
- Size 35: 330mm
- Size 36: 338mm
- Size 37: 346mm
- Size 38: 354mm
- Size 39: 362mm
- Size 40: 370mm
- Size 41: 378mm
- Size 42: 386mm
VASPER30 Knee High Boot in Offwhite - Image 2
Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
VASPER30 Knee High Boot in Offwhite - Image 3
Details & Craftsmanship
VASPER30 Knee High Boot in Offwhite - Image 4
VASPER30 Knee High Boot in Offwhite - Image 5
Description
Details
- Leather upper
- Leather lining
- Padded leather sock lining
- Non-leather sole
- Made in China
Fit & Care
Boot Calf Circumference:
- Size 35: 330mm
- Size 36: 338mm
- Size 37: 346mm
- Size 38: 354mm
- Size 39: 362mm
- Size 40: 370mm
- Size 41: 378mm
- Size 42: 386mm
You may also like
-70%
Thumbnail 1Thumbnail 2
GAGA 100mm Pointed Toe Pump in Gold Speckle
-70%
Thumbnail 1Thumbnail 2
DARLA70 Squond Slingback Pump in Black
FYNN Cap Toe Ballet in Beige with Black
-70%
FYNN Cap Toe Ballet in Black
-70%
VERITA95 Platform Knee High Boot in Black
-70%
GAGA 100mm Pointed Toe Pump in Ruby Snake
-70%
VERITA95 Platform Knee High Boot in Offwhite
-70%
FIRLA Ballet with Strap in Black
NYX Evening Bag in Rosegold
-70%
DELINA75 Cap Toe Slingback Pump in Black Suede
-70%