VERITA95 Platform Knee High Boot in Black
HomeStore
Select Size
Select Colour
-70%
The Story
The VERITA95 Platform Knee High Boot by Filippo Raphael for Edward Meller is a sophisticated way to elevate an outfit. Handcrafted in Spain, these boots are designed with comfort in mind, with the platform balancing the manageable 95mm heel so you can wear your boots all night.
Details
- Heel measures approximately 95 mm
- Platform measures approximately 25 mm
- Leather upper
- Pull-on
- Made by hand In Spain
Fit & Care
Runs large. If you normally wear a half size, then sizing down is recommended. Product measurements are based on a size 40. The shaft length and circumference both measure approximately 400 mm.
VERITA95 Platform Knee High Boot in Black - Image 2
Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
VERITA95 Platform Knee High Boot in Black - Image 3
Details & Craftsmanship
VERITA95 Platform Knee High Boot in Black - Image 4
VERITA95 Platform Knee High Boot in Black - Image 5
Description
Details
- Leather upper
- Pull-on
- Made by hand In Spain
Fit & Care
You may also like
-70%
Thumbnail 1Thumbnail 2
GAGA 100mm Pointed Toe Pump in Gold Speckle
-70%
Thumbnail 1Thumbnail 2
DARLA70 Squond Slingback Pump in Black
FYNN Cap Toe Ballet in Beige with Black
-70%
FYNN Cap Toe Ballet in Black
-70%
GAGA 100mm Pointed Toe Pump in Ruby Snake
-70%
VERITA95 Platform Knee High Boot in Offwhite
-70%
VASPER30 Knee High Boot in Offwhite
-70%
FIRLA Ballet with Strap in Black
NYX Evening Bag in Rosegold
-70%
DELINA75 Cap Toe Slingback Pump in Black Suede
-70%